Ö. Faruk Hamurcu
Siyasetin kodları yeniden yazılırken
Murat Metiner
SÖZÜN BİTTİĞİ YER
Mustafa Duran
MAMUR’UN HURMA ISRARI ANLAMSIZ
Fahri TOKAY
EMANETE RİAYET
Burcu GÜVEN
Oyunu Neden Bu Kadar Bozuyorsunuz ?
AKAY'DAN  ŞEKER FABRİKASI HAKKINDA ÇARPICI YORUM:

AKAY'DAN ŞEKER FABRİKASI HAKKINDA ÇARPICI YORUM:

Tarih 22-Temmuz-2011, 21:49 Editör

"SOYMAYAN, SOYDURMAYAN YÖNETİM, HİÇ BİR ŞEY YAPMASA BİLE BU FABRİKA YILLIK EN AZ 100 MİLYON KAR EDER"

"Biz  bu fabrikanın Çelebi Mehmetleriyiz"

 

 

 

‘Biz, ortak aklı ortaya koymaya çalışan bir heyetiz’

 

‘bu fabrikada okuyabilen, değerlendirebilen, yorumlayabilen insanlar olsun istedik’

 

‘gün gelecek bu heyeti insanlar, kahraman olarak yad edecek’

 

‘Biz de bu fabrikanın Çelebi Mehmetleriyiz’

 

‘geldiğimizde 600 milyon tl’lik borç vardı’

 

‘Bu fabrika kurda kuşa yem edilmesin’

 

‘BU Fabrika, SOYMADAN SOYDURULMADAN öz kaynaklarıyla bir yılda 100 milyon tl para kazanDIRIR’

 

 

 

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu, Medyanet Grup’ta yayınlanan Kent Gündemi programına katıldı. Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve yönetim kurulu heyeti, Medyanet Grup Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Yerli ve Medyanet Grup Haber Müdürü Murat Metiner’in sorularını yanıtladı. Kayseri Şeker Fabrikası Gölbaşı Tesisleri’nde gerçekleşen programa Başkan Hüseyin Akay’ın yanı sıra Başkan Vekili Fevzi Konaç, Yönetim Kurulu Üyeleri Faruk Fıratoğlu, Hurşut Dede, Sinan Soylu, Denetim Kurulu Üyeleri İsmet Aksoy, Mustafa Türkarslan, İsmail Köse ve Genel Müdür Hasan Gökçe katıldı.

 

 

‘Biz, ortak aklı ortaya koymaya çalışan bir heyetiz’

 

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, yönetim kurulu heyetinin birbirini anlayan kişilerden oluştuğunu belirterek şunları kaydetti:  ‘Bizim heyetimiz tek kişiden ibaret değil, biz burada dokuz kişiyiz. Beş kişi yönetim kurulunda, üç kişi denetim kurulunda, bir kişi de genel müdür olarak görev yapmakta. Biz, ortak aklı ortaya koymaya çalışan bir heyetiz. Bütün çalışmalarımız istişare, birbirimiz anlama ve en doğrusunu yapma esasına dayanıyor. Kuruldaki arkadaşlarımız Kayseri’nin yakinen tanıdığı isimler. Başkan vekili arkadaşımız Fevzi Konaç, avukat. İşin hukuki yönünde bize çok önemli katkı sağlıyor. Faruk Fıratoğlu arkadaşımız, Tarım Bakanlığı’nın teftiş kurulu başkan vekili. Şu anda asaleten bu işi yapıyor. Uzun yıllar, özellikle tarımsal kuruluşlar nezdinde incelemeler yapmış, onları derinlemesine biliyor ve engin bir bilgi birikimine sahip. Hurşut Dede, esnaf olmakla birlikte çiftçiliğin içinden gelmiş birisi. Kendisinin çiftçinin dilinden anlaması, onların sorunlarını bizzat yaşıyor olmas, onlarla daha rahat muhattap olması bizim için büyük bir kazanç.  Sinan Soylu da Tarım Bakanlığı’nda görev yapmış ve iş denetim bölümünde çalışan, bu konularda oldukça tecrübeli bir arkadaşımız.’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘bu fabrikada okuyabilen, değerlendirebilen, yorumlayabilen insanlar denetçi olsun dedik’

 

‘gün gelecek bu heyeti insanlar, kahraman olarak yad edecek’

 

Eski Yönetim Kurulu’nun görevden alındığı zamanlarda yaşadıkları sıkıntıları dile getiren Akay, ‘Bizim geldiğimiz dönemde, Kayseri Şeker Fabrikası’nda denetçi arkadaşlarımız vardı. O zaman yönetim kurulu görevden alınmıştı. Biz de denetçilere, ‘bir takım kararlar alınması lazım. Siz burayı yönetmeye talipseniz devam edin’ dedik. Onlar da ‘siz ne gerekiyorsa yazın, biz gerekeni imzalarız’ dediler. Biz yazdık ama o arkadaşlar yazdıklarımızı okuyamadılar bile. İşte bu anlayıştan, bu işletmenin kurtulması gerekiyordu. Biz okuduğunu anlayabilecek, hesaba kitaba aklı yatan, bilançoyu, gelir tablosunu, okuyabilen değerlendirebilen, yorumlayabilen insanlar denetçi olsun bu fabrikada dedik. Ve bunun da ilk adımı olarak da arkadaşlarımıza bu konuda teklif götürdük, onlar da kabul ettiler ve bu fabrikanın denetim kurulu görevini üstlendiler. Her biri bize, bu sektördeki bilgi birkimleriyle önemli katkı sağlayan arkadaşlarımız. Genel Müdürümüz Hasan (Gökçe) Bey, fabrikanın içinden gelen, şeker sektörünün içinden gelen, uzun yıllar bu işin teknik ve her türlü noktasında bulunmuş, bu işin teknolojisini gayet iyi bilen bir arkadaşımız. Ve böyle bir heyet, bu fabrikanın büyük sorunlarıyla başetmek için kenetlendi. Bu kolay bir olay değil. Ben şuna inanıyorum, zaman gelecek bu heyeti Kayseri’deki kadir şinas insanlarımız, kadir şinas çiftçilerimiz ve bu sektörün kadir şinas insanları kahramanlar olarak yad edecekler.’ şeklinde konuştu.

 

‘Biz de bu fabrikanın Çelebi Mehmetleriyiz’

 

Akay, fabrikada çalışan çiftçi ve personelle sık sık konuştuğunu ifade ederek, onları Osmanlı İmparatorluğu’nun yaşadığı Fetret Dönemini örnek verdiğini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Onlara dedim ki, Osmanlı İmparatorluğu’nu Osman Bey kurdu. Timur geldi, 1402 yılında Ankara Savaşı’ında Yıldrım Beyazıt’ın ordusunu dağıttı, imparatorluk 13 sene kaos yaşadı. Sonra Yıldırım Beyazıt’ın çocuklarından Çelebi Mehmet ortaya çıktı ve imparatorluğu birleştirdi, bundan 35 sene sonra da o imparatorluk dünyanın başkenti İstanbul’u fethetti. Yani bir devlet yeniden kuruldu ve dünya imparatoru oldu. Şimdi bu fabrikanın kurucusu, kuruluşunda emeği geçenler çok büyük hayır ve iyilik yapmışlar. Bu çevrenin, bu yörenin çiftçisine çok önemli bir katkı sağlamışlar. Ama 1955 yılında kurulan, üretime geçen bu fabrika, 2010 yılında 1402 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun battığı gibi batırıldı. Biz de bu fabrikanın Çelebi Mehmetleriyiz. Sorumluluk üstlendik. Türkiye’de herkesin sorumluluktan kaçtığı bir ortamda biz kendi irademizi, aklımızı, heyecanımızı, enerjimizi ortaya koyarak sorumluluk üstlendik.’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘geldiğimizde 600 milyon tl’lik borç vardı’

 

Fabrika’nın başına geçtiklerinde 600 milyonluk bir borçla karşılaştıklarının altını çizen Akay,  ‘600 milyonluk borcun 270 milyonu 4-5 ayda ödenmesi gereken kısa vadeli banka borcuydu.  Bu ifadelerin ne anlama geldiğini bu sektörde bulunan, ticaretin, finans sektörünün içinde olanlar iyi bilirler, iyi anlarlar. Ve bu kadar borç içinde, bu fabrikanın bir geliri yok. Çiftçisinin pancar bedeli borç olarak bekliyor. İşçisinin maaşını, ikramiyesini ödeyemiyor, nakliyecisinin parasını ödeyemiyor, vergi sigortasını ödeyemiyor yani stop etmiş bir haldeydi burası. Biz Ocak ayında geldiğimizde, burada çalışan yönetici arkadaşlar ‘bizim tahammülümüz kalmadı’ diye isyan ediyorlardı. Çünkü bankalar, fabrikaya haciz getirme hazırlığı yapıyorlardı.’ dedi.

 

‘BU Fabrika, SOYMADAN SOYDURULMADAN öz kaynaklarıyla bir yılda 100 milyon tl para kazanDIRIR’

 

Şeker Fabrikası’nın verimli bir kuruluş olduğunu dile getiren Hüseyin Akay, ‘Bu fabrika öyle bir fabrika ki, bu işlerden hiç anlamayan bir insan bu fabrikayı soymadığı ve soydurmadığı sürece, fabrikanın kendi öz kaynaklarıyla bir yılda eski parayla 100 trilyon, yeni parayla 100 milyon TL para kazanır.’ şeklinde konuştu.

 

 

‘fabrika yeniden kendi ayaklarının üzerinde duruncaya kadar görevimizin başındayız’

 

Akay, yönetim kurulu olarak misafir olmadıklarını ancak yatılı da kalmayacaklarını vurgulayarak, ‘ Biz kendimizi, çiftçinin adına ev sahibi olarak görüyoruz. Yatılı ifademiz gitmek üzere gelen anlamındadır. Elbette insanların ömrü gibi işletmelerin de çalışma hayatının da ömrü vardır. Hepsi bir süreyle sınırlıdır. Tabi ki bizim çalışmamızın da bir süresi vardır. Ama bu süre mahkeme tarafından sınırlandırılmamış. Mahkeme kararında görev süremiz ‘sağlıklı bir şeklide seçime gidesi kadar’ olarak şeklinde ifade edilmiştir. Dolayısıyla biz önceliği, seçim yapmaktan ziyade fabrikanın kurtuluşu, fabrikanın tekrar türk çiftçisine hizmet eder hale gelmesi olarak belirledik. Önceliğimiz bu, herkesin bunu iyi anlamasını istiyoruz. Eğer biz bu sorumluluğu almasaydık, bu fabrika bu sene üretim yapamazdı ve iflah olmazdı. Biz bunları kendimize pay çıkarmak için yapmıyor ve söylemiyoruz. Bu söylediklerimi, fabrikanın daha önce ne halde olduğunu, daha önce fabrikada yöneticilik yapan birilerine sorun, onlar da aynısı söyleyecektir. Bu fabrikanın yeni bir kaosu kaldırabilecek durumu yok. Onun için bu fabrika yeniden kendi ayaklarının üzerinde duruncaya kadar süremizi kullanacağız. Kanunun, mahkeme kararının vermiş olduğu yetkimizi kullanacağız.’ ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

‘Bu fabrika kurda kuşa yem edilmesin’

 

Son olarak, fabrikanın önemli bir potanseli olduğunu kaydeden Akay, yönetim kurulu olarak tarihi alanlara yönelme konusunda şunları söyledi:

 

‘Fabrikanın potansiyeli, fabrikanın bünyesinde kalırsa bu kaynak çiftçiye gidecek. Çiftçiye gitmesi için bir yol bulunur. Şeker pancarının fiyatını Şeker Kurumu’ndan fiyat sorarak Bakanlar Kurulu belirliyor ama bir şekilde indirim yapılarak, çiftçiye bu kazançlar aktarılabilir. Personelimiz eline 500-550 TL para geçiyor. Bu şartlarda insanların geçimlerini sağlamaları çok kolay değil. Bunlara bir iyileştirme yapılabilir. Arkasından da artan kaynaklarla Kayseri ve çevresi için tarihi, sosyal ve kültürel hizmetler yapılabilir. Yeter ki bu fabrikanın kaynaklarına sahip çıkılsın. Bu fabrika kurda kuşa yem edilmesin. Çiftçilerimiz uyanık olsunlar. Kendi evleri, kendi tarlaları mesafesinde olan bu fabrikaya iyi sahip çıksınlar. Biz bugün varız, farzedelim üç yıl sonra yokuz. Ama bizden sonra da kuracağımız kurumsal yapıyı bozdurmasınlar, haklarına sahip çıksınlar. Eğer böyle olursa buranın potansiyeli çok kültürel faaliyetler yapar, tarihi eserleri yeniden ihya eder. Çünkü bugünün bu şartlarında Türkiye’nin 58. büyük sanayi kuruluşu olan Kayseri Şeker Fabrikası eğer iyi yönetilirse, işleri iyi planlanırsa Türkiye’de daha da ön sıralarda yer alır. Biz bu geleceği görüyoruz, bunun için de elimizden geleni yapıyoruz. Bunu yaparken de hem işçimizden, personelimizden, memurumuzdan hem çiftçimizden, çevre il ve ilçelerde yaşayan vatandaşlardan buraya gönül desteği sağlamalarını istiyoruz. Sağda solda konuşulan gerçeği ifade etmeyen dedikodulara insanların kulaklarını tıkamalarını ve eğer bir bilgiye ihtiyaçaları varsa bunu doğrudan bize sormalarını istiyoruz. Bizim gizleyeceğimiz hiçbir bilgi yok. Bütün şeffaflığımızla ortadayız. Alnımızın akıyla burdayız, inşallah  görevden ayrılırken de bu alın aklığı içerisinde olacağız.’

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HABER

Selçuklu Müzesi'nde Yapım Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı

Selçuklu Müzesi'nde Yapım Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı Selçuklu medeniyetine ait tarihi eserlerin yanı sıra şaşırtıcı dijital uygulamaları ile büyük ilgi görmesi beklenen...

AK Parti Kayseri İl Yönetimi, Mazlumder'i Ziyaret Etti

AK Parti Kayseri İl Yönetimi, Mazlumder'i Ziyaret Etti AK Parti Kayseri İl Başkanı Ömer Dengiz ve beraberindekilerle, Mazlumder'i ziyaret etti.

MEDYANET

Serhat KARAOSMANOĞLU

KÜNYE

Medyanet Basın Yayın Radyo Televizyon ve Yapımcılık A.Ş. Adına Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni :
Ömer Faruk HAMURCU
 
Genel Koordinatör:
Serhat KARAOSMANOĞLU
 
Yazı İşleri Müdürü :
Mustafa DURAN
 
Web Editörü:
Sibel KARAOSMANOĞLU

Grafik Tasarım:
Engin GÜMÜŞ

KÜNYE

Medyanet Basın Yayın Radyo Televizyon ve Yapımcılık A.Ş. Adına Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni : Ömer Faruk HAMURCU Genel Koordinatör : Serhat KARAOSMANOĞLU Yazı İşleri Müdürü : Mustafa DURAN Web Editörü : Sibel KARAOSMANOĞLU Grafik Tasarım : Engin GÜMÜŞ